Bio
Οι The Tonguepills (μαθητικό emo core/punk rock συγκρότημα από την Αθήνα) έπαιξαν στη σκηνή του Schoolwave την Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2005.
Photos
All PhotosΤο πρώτο αυτόγραφο των Tonguepills
Identity
2005Σχολεία/Σχολές
Θαυμάζουν
Slipknot, The Used, Blink182, Πανούσης, Άσιμος και... Βανδή (γέλια).
Δεν αντέχουν
Βανδή, Βίσση, Τσαλίκη και τα κλαρίνα.
Αγαπημένες Schoolwave μπάντες
Αγαπημένος στίχος/μότο
«Fuck it all, fuck this world, fuck everything that you stand for. Don't belong, don΄t exist, don't give a shit, don't ever judge me» των Slipknot.Με δικά τους λόγια
- Το όνομα του συγκροτήματος βασικά μας ήρθε από τους Slipknot. Μια φορά είχα πει το όνομά τους ανάποδα (Tonkpils) και μου λέει ο άλλος «Ξέρεις τι είναι Tonguepills;» και του λέω «Τι;». Μου λέει «Υπογλώσσια». Και λέω, εντάξει, το βρήκαμε το όνομα του συγκροτήματος!
- Μια θυσία που έχω κάνει για το συγκρότημα είναι ότι είχα ξυπνήσει 8 η ώρα το πρωί κυριακάτικα για να πάμε στούντιο. Για μένα αυτό είναι τεράστια θυσία. Ο ύπνος μου είναι ιερός.
- Οι καθηγητές μας ούτε καν ξέρουν για το συγκρότημα μας! Κι ούτε ενδιαφέρονται να το μάθουν και δεν μας ενδιαφέρει κι εμάς να το μάθουν ποτέ.
Events
![](https://schoolwave-festival.s3.eu-central-1.amazonaws.com/files/w_500/2006-03-25.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=AKIAJAQVZM2CZTXSV3DQ%2F20240727%2Feu-central-1%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20240727T060512Z&X-Amz-Expires=900&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=7d242bc863fb735e5fb043fd0c4a77661068b3ef3acceb60f3230c4b58f948d8)
Gagarin